Silikon Kalıp Nedir ?

Silikon hammaddesi yapısı itibariyle birçok endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Hobi sektöründe kalıp almak için kullanılan kalıp silikonu RTV2’dir. RTV2 kalıp silikonu bir döküm silikonu ve kürleşmeyi sağlayacak sertleştiricisi olmak üzere iki bileşenden oluşur.

Kalıp Silikonu Dökümü

Hobi sektöründe RTV-2 kalıp silikonu kullanım alanları;

  • Taş tozu (kokulu taş tozu) döküm,
  • Sabun döküm,
  • Mum (Parafin) döküm,
  • Polyester döküm,
  • Alçı döküm,
  • Beton döküm,
  • Poliüretan (sıvı plastik) döküm,
  • Epoksi reçine döküm,
  • Kurşun vb. gibi metal dökümü.

Yukarıda sıraladığımız birçok döküm malzemesini, özelliklerini, boyanmasını, yapısını ilerleyen yazılarımızda tanıyacağız.

Kokulu Taş Çerçeve Dökümü

Silikon Kalıp Özellikleri ;

Hobi sektöründe bir objenin modelini almak için kullanılan silikon kalıptan beklenen öncelikle, pürüzsüz bir yüzeye sahip olması, hava kabarcığı barındırmaması, esnekliği beklenen seviyede olması ve uzun yıllar kullanılabilmesidir.

Bu sebeple Kurdelya olarak kalıbını aldığımız objenin hatasız olmasını, silikonu vakumlamadan kullanmamayı ve katkı maddesiz silikon kullanıp sertliğini 15 shore civarında tutmayı sağlıyoruz.

Ucuz Silikon Kalıp Nereden Alınır ?

Ucuz silikon kalıp diye bir şey ne yazık ki yoktur. Rtv silikonu ülkemizde üretilmemektedir ve ithal olarak gelmektedir. Bu sebeple hammaddenin fiyatı yüksektir. Piyasada bulunan silikon kalıpların fiyatlarının benzer olması beklenirken bazı firmalar ucuza sattığını iddia edip aslında sizlere vakumsuz,  katkı maddeli kalıplar satmaktadır. Bu sebeple silikon kalıbın ömrü iyice kısalmakta ve kullanılmaz hale gelmektedir.

Silikon kalıp alırken parlaklığını, pürüzsüzlüğünü ve esnekliğini kontrol edip alabilirsiniz.

Silikon Kalıp Nasıl Kullanılır ?

Silikon kalıpları içerisine döküm yapmadan önce temiz ve tozsuz olduğunu kontrol edin. Döküm yapılacak malzemeyi prosedürüne uygun şekilde döküp donduktan sonra kalıbı yanlardan yavaş yavaş açıp ürünü içinden çıkarabilirsiniz. Bazı kalıplar özellikle büyük ve yüksek kalıplardan ürün çıkarımı biraz daha zordur. Fakat nasıl ve nereden çıkaracağınıza alışınca kolaylıkla artık ürünü alabilirsiniz.

Kalpli Saksı

Kalıplarınızı muhafaza ederken özellikle düz kalıplarınızı (çerçeve silikon kalıbı vb.) düz bir zeminde üzerine bir şey koymadan yapmanızı öneririz. Kalıplar konulduğu şekli muhafaza etme eğilimindedir ve bir ucu yamuk konulan bir kalıbın bir süre sonra o şekli aldığını görürsünüz.

Silikon Kalıp Nasıl Temizlenir ?

Silikon kalıpların temizliğini bulaşık deterjanı ve sıcak su kullanıp yapabilirsiniz. Dilerseniz bulaşık makinanızda da temizleyebilirsiniz.

Silikon Kalıp Modelleri ;

Kurdelya tasarım atölyesi olarak yılların verdiği tecrübe ile bünyemizde binlerce model silikon kalıp bulundurmaktayız.

3d silikon kalıp, kokulu taş kalıbı, çerçeve kalıbı, saksı kalıbı, bebek kalıbı, melek kanadında uyuyan bebek kalıbı, ponponlu bebek kalıbı, güllü kalp silikon kalıbı, melek kanadı silikon kalıbı, yılbaşı kalıpları en çok aranan silikon kalıp modelleridir.

Sitemizi ziyaret edip tüm modellerimize boyut ve fiyat bilgileri ile ulaşabilir ve sadece silikon kalıp değil birçok hobi malzemelerini de satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir